Reklama
 
Blog | Petra Šťastná

V Praze vystoupí světoznámý palestinský básník Ghassan Zaqtan

Do Prahy přijíždí cenami ověnčený palestinský básník Ghassan Zaqtan a dvě palestinské básnířky, Raja’a Ghanem a Lilian Bishara-Mansour. Společně vystoupí na festivalu Den poezie, a to ve čtvrtek 22. listopadu 2018 v 18:00 v pražském Divadle Na Prádle (Besední 3).

V rámci večera proběhne autorské čtení básní v arabštině. Vůbec poprvé budou čteny jejich básně v češtině, v překladu Burhana Kalaka, překladatele a bývalého palestinského diplomata.

Pro palestinské básníky a básnířky je obtížné dostat se ke světovému publiku, proto jsem velmi potěšena, že Ghassan Zaqtan, který je jedním z nejvýznamnějších básníků arabské poezie, mohl přijet do České republiky a že v Praze poprvé přečte své básně, společně s palestinskými básnířkami Raja’aou Ghanem a Lilianou Bishara-Mansour,“ uvedla organizátorka večera Petra Šťastná z kulturního spolku Maramíja.

Bylo mi ctí překládat básně Ghassana Zaqtana, jehož tvorbě se ve světě dostává takového ohlasu. Doufám, že milovníci poezie využijí této jedinečné příležitosti vyslechnout si jeho básně, ale i básně dvou básnířek z mé vlasti,“ uvádí další organizátor večera, Burhan Kalak.

Na konci večera pozveme všechny návštěvníky na ochutnávku palestinské kuchyně, tak aby mohli okusit palestinskou kulturu nejen skrze slova,“ dodává Petra Šťastná.

Večer se koná v češtině, arabštině a angličtině. Vstup volný.

Pozvánku na facebooku nalezenete zde.

Foto: Ghassan Zaqtan (vlevo) a Mahmúd Darwíš v r. 2007. Autorem fotky je palestinská básník Bashir Shalash. (Zdroj)

Ghassan Zaqtan

Palestinský básník a spisovatel. Narodil se v Beit Jala u Betléma a žil v Jordánsku, Libanonu, Sýrii a Tunisku. Jeho básnická sbírka Like a Straw Bird it Follows Me, kterou do angličtiny přeložil Fady Joudah, získala v roce 2013 prestižní kanadskou cenu Griffin Poetry Prize.

Je nositelem ocenění Mahmoud Darwish Excellence Award (společně s libanonským spisovatelem Eliasem Khourym a americkou spisovatelkou Alice Walkerovou). Je dvojnásobným finalistou Mezinárodní ceny za literaturu Neustadt (Neustadt International Prize for Literature, 2014, 2016) udělované University of Oklahoma, jež je považována za americkou Nobelovu cenu.

Na výraz uznání jeho dosažených výsledků a za jeho příspěvek do arabské a palestinské literatury mu byla udělena Národní medaile cti.

Je konzultantem pro kulturní politiku v palestinské organizaci Welfare Association a členem výkonné rady nadace Mahmoud Darwish Foundation.

Ghassan Zaqtan píše týdenní sloupky v palestinských novinách Al-Ayyam. Žije v Ramalláhu.

 

Další informace:

Maramíja – česko-palestinská kulturní výměna

denpoezie.cz

 

Reklama